ŞANLI ZAFERİMİZİN 102. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

ŞANLI ZAFERİMİZİN 102. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

ŞANLI ZAFERİMİZİN 102. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
Bu coğrafyanın en nadide kara parçası olan, kısrak başını andıran ve her santimi şehit kanlarıyla sulanmış cennet vatanımızda bu günkü gibi yüz yıllarca dış güçlerin çeşitli oyunları sahnelenmişti. Belki düşmanlar farklıydı ancak, hepsinin emelleri aynıydı.

İşte bundan tam 102 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşı da bunlardan biriydi ve bu savaş yalnız bizim tarihimizin değil, yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olarak cereyan etmişti.

Dünyanın incisi üzerine kurulu olan Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u işgal etmek için İngilizlerin komutasında kurulan donanma; önce Çanakkale Boğazı'nı ele geçirecek ve böylece öteden beri büyük özlemleri olan Osmanlı’nın başkenti İstanbul’a kavuşma hayalleri gerçekleşecekti.

1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla İtilaf devletleri bu isteklerini gerçekleştirme fırsatının doğduğuna inandılar. Bu inançla İngiltere ile Fransa işbirliği yaparak, 3 Kasım 1914 günü alacakaranlıkta Bozcaada’dan onlara mezar olacak olan Boğaz'ın dar, soğuk ve karanlık sularına doğru ilerlemeye başladılar.
O dönemi düşündüğümüzde; Osmanlı İmparatorluğu ekonomik olarak çok zayıflamış bir durumdaydı. Üstün silah ve teçhizatla donatılmış düşman birliklerinin komuta kademesi ve o ülkelerin başkanları, yıllardır hayalini kurdukları bu özlemlerini gerçekleştireceklerine kendilerini o kadar inandırmışlardı ki! daha savaş başlamadan sevinç naraları atarak, kendilerini galip ilan etmişlerdi.

Ancak, bir şeyi unuttular; bu toprak parçasını kanlarıyla sulayarak vatan yapan, asil Türk Milleti’nin yüreğinde yatan vatan sevgisi ve cesareti idi, unuttukları. Nitekim bizleri tanımayan garbın ittifakı; savaş başladığı andan itibaren dünya savaş tarihinde eşine benzerine rastlanılmayan bir direniş ile karşılaştı.
Türk ulusu ve bu büyük ulusun şanlı ordusu; 18 Mart 1915 günü, işgal kuvvetlerini akıllarının ucundan bile geçirmedikleri şekilde müthiş bir bozguna uğratarak, yüz yıllardır kurdukları hayallerini yıkmıştır.
Büyük önder Atatürk’ün liderliğinde Vatanlarını canları pahasına koruyarak, bizlere emanet eden aziz gazilerimiz, şehitlerimiz ve yüce Türk ulusumuz, dünya tarihine altın harflerle yazılan büyük bir zafere imza atmışlardır.

Bu vesileyle; Çanakkale Zaferimizin 102. Yıl dönümünde, bizlere bu günleri yaşatan, bu cennet vatanımızı bizlere emanet eden, başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canlarını veren tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete göçen şanlı gazilerimizi rahmet, saygı, şükran ve minnetle anarken; hayatta olan ülkemizin savunulmasında gazi olmuş kardeşlerime sağlık sıhhat ve afiyet dilerim.

Dünya tarihine altın harflerle yazdığımız Çanakkale Zaferimizin 102. Yıl dönümünün tüm ulusumuza ve yüce Türk milletine hayırlı olmasını, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize de bu cennet vatanın her karışına sahip çıkacak şekilde kenetlenmelerini ve muasır devletler seviyesine çıkarmak için çok çalışmalarını temenni ediyorum.

 

Ahmet ÇETİN
Çetin Group
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Çetin Group

Adnan Kahveci Mah. Yavuz Sultan Selim Bul. Perla Vista Residence
A Blok Kat:9 D:81 Beylikdüzü/İSTANBUL
444 87 99

LİSTEMİZE KAYDOLUN

Gönder